Дружества с Променлив Капитал (ДПК)
Старт на Регистрация Дружества с Променлив Капитал (ДПК)
От 15-12-2024 год. започна реалната регистрация на дружество с променлив капитал (ДПК), след като от Агенцията по Вписванията (АВ) осигуриха техническа възможност за това. Промените в Търговския закон (ТЗ) бяха гласувани от депутатите още през 2023 г., но оставаха само на хартия, защото от АВ не успяваха да осигурят нужните технически способности. Първоначално им бе даден срок до 30.06.2024г., но тъй като той се оказа недостатъчен бе продължен до 31.03.2025г.. Все пак до ново забавяне не се стигна и от 15.12.2024г. вече и на практика може да бъде регистрирано ДПК.
Следва да се припомни, че концепцията за ДПК и приемането на промените в ТЗ е дело на BESCO – „БЪЛГАРСКАТА ПРЕДПРИЕМАЧЕСКА АСОЦИАЦИЯ “, която обединява едни от най-иновативните стартиращи компании (старт-ъп-и) в България и има за цел да създаде бизнес климат и среда за възникване на множество нови такива, което да може да помогне за прогрес в икономиката на страната. Пример за успешно въведени ДПК са variable capital company (VCC), в Сингапур.
Основен проблем, който се решава с въввеждането на ДПК е липсата на форма на търговско дружество, която да обслужва нуждите на стартиращите компании, а именно повече гъвкавост и по-малко административни пречки и тежести. ДПК може да се ползва и за всякакви други бизнес начинания. То съчетава в себе си черти на класическите Акционерно дружество (АД) и Дружество с ограничена отговорност (ООД), като въвежда и някои изцяло нови характеристики.
ДПК няма фиксиран капитал. Дружеството води книга на съдружниците. Това позволява бързо и лесно да бъде набиран нов капитал, а от друга страна дялове да бъдат прехвърляни свободно, включително и между съдружници и трети лица. Предвидена е възможност с дружествения договор да се определи писмена форма на договор за прехвърляне дялове, което още повече освобождава потока на средства. Освен това ДПК може да има обикновени и привилегировани дялове, както и да придобива собствени дялове. Всичко това доближава ДПК до правилата за емитиране на акции и облигации характерни за АД, но без да залага тежката форма на управление и администриране на АД, включително изискването за минимален размер на капитала 50 000 лв.. От друга страна ДПК не се ограничава и от характерните за ООД лични отношения между съдружниците. Дяловете по правило се прехвърлят свободно между съдружници и трети лица без необходимост от приемане на нов съдружник, което съществува за ООД. Не на последно място, за разлика от АД и ООД, които трябва да обявяват всяка промяна в размера на капитала в Търговския регистър, а за ДПК няма такова задължение.